Vaikka kokonaiselle blogijoulukalenterille ei riitä voimia ja aikaa, jostain keskeltä tota pimeää väsynyttä marraskuuta muhun iski, että johonkin kyllä riittää. Näin syntyi nopea idea advettikalenterista – joka siis kattaa vain adventtisunnuntait. Muitakin joulujuttuja voi toki tulla, mutta näitä voisi ainakin osata säännöllisesti odottaa.
Suunnitelmana on, että jokainen adventtiluukku sisältää sekä arvonnan että DIY-idean, joista voitte halutessanne repiä ideoita omaan jouluaskarteluihinne. Toivottavasti jäätte seuramaan, mitä muista adventtisunnuntaista paljastuu!
Erityisen jännäähän tästä tekee se, että tää oli niin äkkiseltään repäisty idea, ettei mullakaan ole vielä mitään käryä, mitä seuraaviin luukkuihin keksisin. :’D Että joo, ideoitakin otetaan vielä vastaan! Vanhoja joulukalenteripostauksia aikaisemmilta vuosilta löytyy paljon mm. hashtagien joulukalenteri ja joulu alta.

Ensimmäisenä vuorossa on vanerista laserleikkaamalla tekemäni lumihiutaleet.
Nämä sopivat hyvin vaikka joulukuuseen tai muuhun ripustettavaksi!
Puu on varmaan mun suosikki kaikista käsityömateriaaleista, mutta samalla aika haastava. Se vaatii heti kaikenlaisia välineitä, jos aikoo tehdä muuta kuin liimailla tai solmia tikkuja ristiin.
Näitä lumihiutaleita ei ihan kotioloissa pysty valmistamaan, paitsi jos on varaa ja tilaa hankkia oma laserleikkuri. Mutta jos on idea, on myös paljon firmoja, jotka valmistavat suunnittelemasi idean alta aikayksikön. Eikä se edes maksa paljoa. Varsinkaan jos olet opiskelija, ja yliopistoltasi/koulultasi löytyy opiskelijoiden käytössä oleva laserleikkuri. Sitten ei tarvitse huolehtia kuin suunnitelmasta ja materiaaleista.
Luulen, ettei omien töiden laserleikkaaminen ole vielä kovin yleistä, koska kyseinen tekniikka ei ole vielä suurelle yleisölle kovin tuttu, eivätkä ihmiset siksi osaa itse hakeutua sen pariin.
Vähän niinkuin 3d-tulostus. Jälkimmäiselle on jo omia 3d-kahviloita, jossa luomuksensa voi käydä tulostamassa – onkohan laserleikkureille myös? Aiheesta googlaaminen on aika haastavaa: suomeksi hakutuloksiksi tunkee vain juttuja silmien laserleikkaamisesta.




Koska mitään ohjeita tähän oli vaikeeta löytää, tässä pikakelauksena, miten homma käytännössä toimii:
1. Ensin luodaan laserilla ”tulostettava” kuva/esine/asia. Siitä tarvitaan vektorikuva, esim. Adobe Illustratorilla piirrettynä. En tiedä päteekö tää joka kerta, mutta mulle ohjeistettiin, että viivojen tulee olla punaisella ja 0,001 mm paksua, että kone tajuaa sen leikattavaksi viivaksi, eikä rasteroitavaksi alueeksi. Mutta laserleikkurilla voisi siis leikkaamisen lisäksi myös kaivertaa ja rasteroida – en oo vielä ehtinyt perehtyä kaikkiin mahdollisuuksiin.
2. Sitten joko tilataan suunnitelma joltain laserleikkurin handlaavalta firmalta, tai kaivetaan jostain sopivaa materiaalia ja mennään käytettävissä olevan leikkurin tykö. Itse siitä käytöstä en oikein osaa neuvoa, kun laitteita on aika monenlaisia, ja itsekin oon kokeillut tätä vasta kerran.
Nää koristeet on tehty 3 mm vanerista ja sen jälkeen viimeistelty hiekkapaperilla ja pienillä viiloilla hiomalla.
Tykkäsin siitä vähän palaneestakin sävystä, mutta lumihiutaleiden tuntui sopivammalta olla vaaleampia. Toki pinnan voisi myös maalata, mutta pidin tässä tapauksessa enemmän puunvärisestä puusta.
Lopuksi tein koristeisiin ripustuslenkit niistä materiaaleista mitä omista varastoista löytyi – eli vihreästä paperilangasta ja hopean värisestä metallilangasta. Harkitsin myös olkilankaa ja punaista samettilankaa, ja tuntuu että paras olisi voinut olla joku ohut kimaltava hopealanka.







Arvonnan kohteena on siis tällainen neljän setti lumihiutale-koristeita. Jos vielä tekisin jonkun nätin rasian, niin sopii aika nätisti vaikka lahjaksi. Mä tykkään näistä enemmän kuin mistään lumihiutaleista tähän asti (joita löytyy mm. paperiset 3d-lumihiutaleet ja hamahelmi-lumihiutaleet), mutta entä te?
ARVONTAAN OSALLISTUMINEN:
Jos tykkäät ja sullekin kelpaisi tämmönen setti, kommentoi alle sähköpostiosoitteesi (jotta tavoitan voittajan) ja kerro, mikä teidän kotona on ensimmäinen joulun merkki? Osallistumisaikaa on ensi viikon perjantaihin (2.12.). Arvonta on päättynyt, kiitos kaikille osallistuneille!
Onnea arvontaan ja mukavaa ensimmäistä adventtisunnuntaita! ❤
76 Responses
Mukaan arvontaan. Ja ensimmäinen joulun merkki on tänään esiin tullut joulukalenteri. Salli.moilanen36@gmail.com
Kynttilät on se eka merkki 🙂
unelmiaonnesta(at)gmail.com
Meillä kotona ensimmäinen joulun merkki on ehdottomasti sellainen mini kuusi! Muistan pienenäkin, kun ensimmäinen adventti tarkoitti sen esille laittoa ja sain aina nuorimmaisena koristella kyseisen kuusen. 🙂
Oon muuten nyt itsekin päässyt laserleikkaamisen makuun sivuaineen kautta.:D On kyllä koukuttavaa puuhaa!
heikkila9@hotmail.fi
Todella upeannäköisiä! Harmi vaan kun eivät ole ihan joka kodissa valmistettavia käsitöitä.. Ehkä siksi ne ovatkin niin erikoisen kauniita. 😉
Aivan mielettömän kauniita koristeita! Meillä jouluun lähdetään ruoka edellä, nimittäin joulutorttuja paistamme ensimmäisen kerran usein jo marraskuussa! Sisustuksen puolella ensimmäisenä tulevat kausivalot.
ansku.mm@hotmail.com
Teejoulukalenteri! 🙂 Ja valokoristeet 😀
karmiinisuu(at)gmail.com
Oi vitsit miten siistejä 😮 nää olisi kyllä aivan ihanat, juuri omaan kämppään muuttaneena mulla ei mitään joulukoristeita vielä ole. Niin ja ensimmäinen joulun merkki tänä vuonna on ollut se, että yläkerran naapuri laulaa joululauluja :''D aika lailla aamusta iltaan.
yksisarvismies@gmail.com
Viimevuotinen jouluatsalea puhkesi sopivasti kukkaan ja sai parikseen punaisen amarylliksen. Siinä joulua kylliksi. Terv eevaannikki@netti.fi
Upeita! Joulunmerkki on kun joulukorttikuvat on otettu. telluk ( ♡) gmail.com
Vau, noi on tosi upeita!
Kynttilöitä poltan paljon jo pitkin syksyä, ensimmäinen joulun merkki on paperitähti ikkunassa.
lotttav [at] gmail.com
Ensimmäinen merkki joulusta on kun ikkunoihin vaihdetaan punakirjavat verhot =)
sudemi@luukku.com
Meillä kyntteliköt ilmestyvät ensimmäisenä ikkunoille. Iloista ensimmäistä adventtisunnuntaita! (:
saraana.makela@gmail.com
Kynttilät ja joulutortut, joita leivotaan jo hyvissä ajoin ennen joulua.
postin.tuomaa@gmail.com
Tosi hieno idea! Mukana ollaan 🙂
ann.haan11na@gmail.com
Ensimmäinen merkki joulusta on jouluvalot, jotka voinkin tänään ensimmäisen adventin kunniaksi vihdoinkin laittaa esille!
Oi miten kauniita♥ Joulun ensimmäinen merkki meillä on ensimmäiset itse tehdyt joulutortut, jotka tänä vuonna tuli tehtyä jo pari viikkoa sitten.
miida.sofia@gmail.com
Vau, nää on kyllä upeita! 🙂 Ensimmäinen joulun merkki kotona on varmastikin vaivihkaa soittolistoille päätyvät joululaulut ja glögin ilmestyminen jääkaappiin.
ella.levon ( a ) hotmail.com
Apua, ihan uskomattomia! Meillä ensimmäinen joulun merkki oli se, kun aloin joskus lokakuussa suunnittelemaan joulukortteja (enkä oo vieläkään aloittanut, apua). viime viikolla aloin tekemään siilille tonttulakkia…:D
janinarosaj@outlook.com
Voi miten kauniita. Meillä ensimmäinen joulunmerkki on hyasintti, sen tuoksu tuo joulun. Mukaan ihanien lumihiutaleiden arvontaan. mummolta@gmail.com
Joulun eka merkki on ehdottomasti se kun huomaa että verhot ja pöytäliinat sun muut ovat vaihtuneet punaisiksi ja kaiken maailman jouluvaloja on jokaisessa mahdollisessa verhotangossa ja rappukaiteessa. Eikä niitä edes muista ripustaneensa kun se vaan tulee tehtyä.
viivi.kinnunen@yahoo.fi
Oikeastaan vaikea sanoa mikä on se joulun merkki. Mutta nyt vaikkakin oli vasta marraskuu, katsoin kaupungissa ikkunasta lumista maisemaa ja olo oli yllättävän rauhallinen ja levollinen vaikka päällä oli hirveä muutto- ja pakkaus- ja koulustressi. Ihan ihmettelin tuota oloa ja mielessä kävi joulurauha. Hengittelin siinä rauhassa vielä hetken ja muistelin äidin mottoa "asioilla on tapana järjestyä" ja jatkoin pakkaamista hieman levollisemmin.
Ensimmäinen joulun merkki on varmaan ensimmäistä kertaa lämmitetty glögi.
Meillä ei puolison kanssa ole joulujuttuja laitettu kun lähdemme tuonne Lappiin aina jouluksi. Joitain valoja on laitettu, mutta ei juuri muuta joulukoristetta. On minulla kyllä kaksi pientä joululiinaa,jotka olen laittanut esille.
hannamarleenaparviainen(ät)gmail(piste)com
Jouluvalot joulukuun ensimmäisenä päivänä 🙂
ida.kojo@hotmail.com
Eka joulunmerkki on lisääntyneet tuikut siellä täällä ja tähtikoriste ikkunassa 🙂
miianblogi(at)suomi24.fi
Joulutortut glögin kanssa.
hamalainentm@gmail.com
Voii kun ovat kauniita! Jouluvalot ilmestyvät jo syksyn alussa tuomaan tunnelmaa pimeneviin iltoihin (ja oikeastaan itselleni ne ovat enemmänkin kausivalot), mutta ehkä ensimmäinen joulun merkki on lämpimän glögin hörppiminen hyvässä seurassa ja jouluaterian alustava suunnittelu 🙂 sansandelisa (at) gmail.com
Jouluvalot laitan jo marraskuussa, tuo ihanasti valoa pimeyteen 🙂 veera.laine_@hotmail.com
Eka merkki joulusta on jo marraskuun lopulla, kun alkaa tekemään mieli askarrella kaikkea jouluista 🙂 Ja tietysti jouluvalot.
talviuninalle(a)gmail.com
jouluverhot laitan ensimmäisenä ikkunoihin. Kauniita noi koristeet.
kaimaen1(at)luukku.com
Jouluvalot ja kynttilät sekä glögi!
niemitaloniina@gmail.com
Ensimmäinen merkki joulusta on joulukorttikuvien piirtäminen/maalaaminen. Tänän vuonna puha alkoi jo lokakuun puolella. 🙂
laura.honkala(at)gmail.com
Kynttilät ja joulupiparit, olen aloittanut jo joulukorttien askartelemisen. T:Annika annikajokinen95@gmail.com
Aivan täydellisen ihania! Tänä vuonna pääsi ensimmäisenä himmeli tuomaan joulun tuntua. mehtamiehenmuusa@gmail.com
Ihan älyttömän hienoja! Joulu alkaa näkyä meillä jo marraskuussa, kun on saatava joka puolelle paljon kyntilöitä sekä jouluvaloja piristämän pimeitä iltoja. Tällöin kotiin yleensä saapuu myös juuri paistettujen pipareiden tuoksu.
heli.moisio@hotmail.com
Airiina
Upeita ovat! Osallistun arvontaan yhdellä arvalla, joulunmerkki on joulukadun avajaiset, nyt saa laittaa jo jouluvaloja.
aiholapp(at)uusikaupunki.fi
Jouluvalot on ensimmäinen joulun merkki, sitten tulee piparit ja joulusuklaat. 🙂
Todella hienot koristeet, ehdottomasti mukana arvonnassa. paivit14@gmail.com
Ompas aivan ihania! 🙂 kynttilät ja joululaulut alotetaan meillä hyvissä ajoin 🙂
ellaannikai@gmail.com
Ihanan näköisiä hiutaleita! Meillä ensimmäinen merkki joulusta on joulukorttiaskartelut loka/marraskuussa 😀 siitä se sitten lähtee.. kerttuka@hotmail.com
Vaaleat jouluvalot ja mustat pienet joulupallot peikonpähkinän oksissa, jota voi hämärässä jouluvalo- ja kynttilänvalossa punaviiniglögilasillisen kanssa fiilistellä. [Ja yllätys yllätys, Michael Bublén ääni taustalla laulamassa valkoisesta joulusta]
helmi.frantsi@hotmail.com
Upeita. Ensimmäinen joulunmerkki taitaa meillä olla se, kun joku alkaa hyräillä/laulaa joululauluja ja tartuttaa sen muihin. Tänä vuonna ensimmäiset joulun merkit nähtiin tosin vieläkin aiemmin kun aloin väkertää omaa kässäjoulukalenteriani blogiin (www.kasintehtya.fi). sarinka(a)kasintehtya.fi
roosa.matt(at)gmail.com
Meillä näkyy, tai no ennemminkin kuuluu, joulu ensimmäisenä joululauluista. Niitä on tänä vuonna soitettu jo viikkoja Spotifysta, ihan parasta kun voi kerätä kaikki parhaat joululaulut omaksi listaksi. Ensimmäinen näkyvä merkki joulusta ilmestyi eilen, kun saatiin postissa Finlaysonin Muumi-aleista tilattu sohvatyynynpäällinen. Kotikotona pikkuhiljaa saapuvan joulun ensimmäinen merkki oli äiti vaihtamassa jouluverhoja ikkunoihin.
Siis wau! Minä aina jaksa ihastella näitä sun ideoita – ihan mahtavia! Meillä kotona eka joulun merkki on joko joululaulut (mun soittamana pianolla) tai ikkunoihin ilmestyvät joulutähdet.
linnea.nissinen@gmail.com
Tosi hienoja 🙂 meillä ekana laitetaan kynttelikkö ikkunalaudalle ja on tässä parit satsit pipareitakin jo leivottu lasten kanssa. ida.m.lahtinen@gmail.com
Jouluvalot ja glögin tuoksu
krisse.peippo@gmail.com
Aivan ihastuttavia tähtösiä. Jouluvalot niin sisällä kuin ulkona tuovat joulun tunnelmaa. nina40fi@gmail.com
Aivan upeita, vau! Minun kotonani ihan ensimmäinen joulun merkki on jouluvalot. Siitä se sitten vähitellen lähtee kohti joulukalenteria, pipareita, glögiä jne. 🙂
Maisa (pienet.suloisuudet@gmail.com)
Onpa tosi nättejä koristeita. Meillä joulu alkaa jouluvalojen laittamisella, yleensä ensimmäisenä adventtipäivänä. Tänä vuonna poikkeuksellisesti ensimmäinen joulun merkki oli kuitenkin itsetehdyt joulukortit 🙂 riiti81(at)gmail.com
Kun alkaa tekemään mieli jouluherkkuja ja tehdään torttuja 🙂
anna_88@luukku.com
Jouluvaloilla koristelen kotia ja glögikutsut ystävien kanssa pikkujouluna ovat ensimmäisiä merkkejä tulevasta joulusta. Mukana arvonnassa.
klaara49@luukku.com
Jouluvalot.
paivi_h83[at)Hotmail.com
Todella kauniita! Meillä ekat merkit tulevasta joulusta ovat jouluvalot. 🙂
emmih96@hotmail.com
Ensimmäinen merkki on jouluvalot.
Tiina
miumiu83 at gmail.com